powrót na:   strona główna    Władysław Wiśniewski

List Władysława Wiśniewskiego do swojego brata Ludwika Wiszniewskiego:

(list ten był publikowany w książce "Chłop polski..." tom 3)

 poniżej tekst listu:

                                                                                                                                   Chicago Ill. 7-24-28

 

                                                           Drogi Braciszku!

 

Dawno, bo już bardzo dawno nie mamy od Ciebie żadnej wiadomości, więc proszę Cię nie bądź leniwym i napisz, a opisz, jak Ci się powodzi. Od Stacha miałem list nie tak dawno, chałupe już sprzedał i pieniądze otrzymałem. Równocześnie pisał, że zrobiłeś się autorem wielu książek i książeczek, a ani jedną nie pochwalisz się przed nami t. j. , ani Marysi, ani do mnie nie przyślesz swoich utworów. Więc przyślij, bo i my mamy dzieci, co by chciały czytać utwory stryjaszka, a. m.in. o Czamaninie.

   Ja Dr. Lucku, obecnie już od 6-ciu tygodni znajduje się w suchotnem sanatorium, lecz nie czuję się znów tak źle, no i w ogóle cała moja i Marysi rodzina czuje się zdrowo i wszystko by uszło, gdyby praca lepi szła, bo obecnie tu w Chicago, no i w innych miastach Ameryki, bardzo trudno znaleźć zajęcie, a tembardziej dla słabo fizycznych.

Teraz Dr. Braciszku, muszę Ci choć trochę napisać o tem, że tu nim dłużej – jestem, to więcy tęsknię za Ojczyzną i gdybym jeno mógł, tobym choć jutro wyruszał choć i w kraju nie miałem bardzo dobrze, ale zawsze było to bieda przyjemniejsza, aniżeli ta amerykańska, niestety, rad nierad siedzieć tu człek musi i gryźć się, i nawet nadziei nie mieć, żeby choć kiedy Polske i Rodzine zobaczyć. Ty, drogi nigdy nie byłeś na długo od swoich oddalony, to może Ci się zdaje dziwna ta moje tęsknota, lecz wierzaj mi, że bardzo trudno żyć na obczyźnie.

A na ostatku, Dr. Braciszku zasyłam Ci Braterskie Pozdrowienia i uściski, oraz i dla Pani Bratowej ucałowanie rączek no i Dziecią uściski, jeżeli ich dużo macie?

Pozostaje Twój Brat

                                 Władek.

Adres:    W.... W....

               4841 S. Loomis Str.

               Chicago Ill. N.A.

[oryginał listu w posiadaniu Towarzystwa Przyjaciół Pamiętnikarstwa, kopia w posiadaniu  Joanny i Piotra Wiadernych - wrzesień 2003]