powrót do   Stanisław Tadeusz Wiśniewski     strona główna

rozdział o Stanie Wiśniewskim w książce ODKRYWANIE ŚWIATA str. 249-253:

ODKRYWANIE ŚWIATA Polacy na sześciu kontynentach
autor Ryszard Badowski

To książka o polskich podróżnikach  – od tych najdawniejszych do współczesnych obieżyświatów.
Album ten odsłania przed czytelnikiem bogactwo polskich osiągnięć w dziele poznawania i opisywania świata. Podkreśla to, z czego właściwie nie zdajemy sobie sprawy: jesteśmy narodem otwartym, ciekawym świata, przekraczającym (często wbrew piętrzącym się przeszkodom) wszelkie granice i to już od niemal dziesięciu wieków.

Wydawnictwo PASCAL, ISBN: 83-7304-013-7, Wydanie I,

Bielsko Biała 2001, liczba stron 320, twarda oprawa, format 230x290 mm

W “Odkrywaniu świata” po drogach i bezdrożach świata wędrują średniowieczni mnisi, dyplomaci, awanturnicy, łowcy przygód, poszukiwacze skarbów, handlarze niewolników, banici, tułacze.
W czasach nieco mniej odległych spotykamy badaczy i naukowców najróżniejszych dziedzin, emigrantów, zesłańców. Dwudziestowiecznych odkrywców reprezentują zdobywcy najwyższych szczytów i najgłębszych kanionów, pogromcy najpotężniejszych rzek, wybitni polarnicy, samotni żeglarze, a także etnolodzy, filozofowie, którzy w kontaktach z najmniej znanymi ludami świata szukają odpowiedzi na odwieczne pytania.
“Odkrywanie świata” to historia polskiego podróżowania – pieszo, konno, saniami, na pokładach ogromnych trzeszczących statków, niewielkich jachtów, pontonem, kajakiem, samolotem, samochodem czy koleją.

Książka dzieli się na cztery części:

Na każdym z przystanków niezwykłej wyprawy szlakiem polskich podróżników – wspomnienia, refleksje i anegdotki jednego z nich – autora, pierwszego polskiego zdobywcy wszystkich kontynentów, twórcy legendarnego już Klubu Sześciu Kontynentów.
O atrakcyjności książki-albumu decyduje niezwykle starannie przygotowana szata graficzna: intrygujące fotografie, cenne zdjęcia archiwalne, stare ryciny i współczesne ilustracje, mapki ułatwiające czytanie tekstu i przepiękne mapy sprzed kilku wieków. Wszystkie współczesne zdjęcia zamieszczone w albumie to prace polskich fotografów-podróżników. Wśród nich głośne nazwiska: Grzegorz Micuła, Witold Danilkiewicz, Janusz Kasza. Niektórzy, tacy jak Zbigniew Bzdak, Marek Kamiński, Wiesław Mrówczyński to jednocześnie bohaterowie książki.

Zainteresowani zakupem powinni udać się do najbliższej księgarni lub do Księgarni Pascala

wkrótce fragmenty...