powrót do   Wojciech Wiszniewski    strona główna

PARTY PRZY ŚWIECACH - film, w którym wystąpił Wojciech Wiszniewski

gatunek: Obyczajowy
produkcja: Polska
data produkcji: 1980
reżyseria: Antoni Krauze
scenariusz: Jan Himilsbach
zdjęcia: Tomasz Tarasin
muzyka: Piotr Marczewski
scenografia: Bogdan Solle
czas trwania: 55 min.
Obsada
Jan Himilsbach: Zenon Minkowski
Ewa Ziętek: Krycha
Halina Wyrodek: "Aniołek"
Wiesław Wójcik: "Niuniek"
Barbara Rachwalska: Gańkowa
Tomasz Zaliwski: Józef Gańko
Marian Dziędziel: "Inżynier"
Grażyna Korin: Minkowska
Tadeusz Wojtych: kelner
Wojciech Wiszniewski: sąsiad

Pewne małżeństwo spodziewa się wizyty dobrze sytuowanych krewnych. Postanawiają pokazać się z jak najlepszej strony. Zamieniają swoje małe mieszkanko, robią mnóstwo zakupów. Całe przyjęcie zostaje przerwane przez brak światła. Oboje wybierają się do kuzynów, ale faktycznie dysponują oni takim bogactwem ? 
Niuniek i Aniołek są małżeństwem zgodnym, ale finansowo nie układa im się najlepiej. Po obejrzeniu zdjęcia kuzynów ze wsi, pozujących na tle okazałej willi i drogiego samochodu, postanawiają zrobić wszystko, by podczas zapowiedzianej wkrótce wizyty krewnych w mieście również zaimponować im swoim stanem posiadania i pozycją. Niezbyt legalnym sposobem zamieniają chwilowo swoje M-2 na duże mieszkanie szefa Niuńka, dokonują ogromnych zakupów żywności i urządzają wystawne przyjęcie. W pewnym momencie gaśnie jednak światło i biesiadę trzeba kontynuować przy świecach. Zakłóca je jednak sąsiad, który nie może spać, a następnie milicjanci przez niego sprowadzeni, którzy zabierają całe towarzystwo do komisariatu. W lecie Aniołek i Niuniek wyjeżdżają na wieś do Gańków - ale ku ich rozczarowaniu okazuje się, że willa i samochód ze zdjęcia . . . należą do sąsiada.
"Party przy świecach" jest adaptacją opowiadania Jana Himilsbacha, zarazem autora scenariusza. Jemu to film zawdzięcza doskonałe dialogi: żywe, naturalne, pełne prawdy o życiu i ludzkich charakterach, a przy tym szalenie zabawne.

dane na podstawie serwisu internetowego: Filmweb.pl i filmpolski.pl