powrót do   Wojciech Wiszniewski    strona główna

 "PRZEJŚCIE PODZIEMNE" - film, w którym wystąpił Wojciech Wiszniewski

Rodzaj: Film fabularny - telewizyjny
Rok: 1973
Gatunek: Film psychologiczny
Produkcja: Polska
Dane techniczne:
Czarno-biały. 28 min.
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Współpraca reżyserska: Joanna Krauze , Paweł Mann , Halina Słobodzin
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski , Ireneusz Iredyński
Obsada aktorska: Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Lena), Anna Jaraczówna (babcia klozetowa), Andrzej Seweryn (Michał), Zygmunt Maciejewski , Jan Orsza-Łukaszewicz , Janusz Skalski , Wojciech Wiszniewski (nie występuje w czołówce)

Młody nauczyciel z prowincjonalnego miasteczka przyjeżdża do Warszawy z wycieczką szkolną. W przejściu podziemnym w centrum miasta spotyka swą żonę, która opuściła go jakiś czas temu, by w stolicy ułożyć sobie życie na nowo. To spotkanie mężczyzna próbuje wykorzystać do ożywienia przeszłości i powtórnego nawiązania nici porozumienia, która łączyła go z żoną. Próbę tę przegrywa. Dzieli ich przepaść. Kobieta bezpowrotnie przeszła już na drugą stronę - stronę metropolii z jej cynizmem i brakiem uczuć. Bohater błąka się więc w labiryncie korytarzy, daremnie szukając normalnego ludzkiego kontaktu.
Ten krótki telewizyjny dramat obyczajowy opowiadający o kryzysie wartości jest fabularnym debiutem Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser wykorzystał w nim swe wcześniejsze doświadczenia dokumentalisty, o czym wyraźnie świadczą niektóre formalne cechy filmu: zdjęcia robione ręczną kamerą, sposób narracji, montaż. Dzięki nim uzyskuje on w filmie obraz rzeczywistości chaotycznej i ulotnej, a perypetie bohaterów wydają się prawdziwsze, mocniej osadzone w autentycznym życiu. [PAT]

dane na podstawie sewisu: filmpolski.pl