strona główna    indeks               Adam CHOJNACKI                drzewo-grafik

(...1850 - Władysławów / ...1926- Skęczniew)

rodzice Jan Chryzostom Chojnacki i Joanna Wilhelmina Monika Emilia Huebner

żona Maria Sobiś

(...1854 - Władysławów / ...1939 - Skęczniew)

ślub 1873 - Rusocice

10 dzieci:

KONSTANCJA

ROMAN

STANISŁAWA

MARIA

ZYGMUNT

WŁADYSŁAW

JAN WINCENTY

ANTONINA

WALENTYNA

JANINA

M.C.

           Adam wychowywany był wraz z siostrą Konstancją przez matkę. Być może ona odkryła talent muzyczny w chłopcu. Już jako dorosły człowiek przez większą część życia Adam zarabiał na utrzymanie, pracując jako organista, a jako jedyny mężczyzna na przestrzeni 8 pokoleń doczekał się tak licznego potomstwa. Większości dzieci starał się zapewnić solidne wykształcenie, a organistą był m. in. we Władysławowie, Białkowie Kościelnym, Rychnowie, Skęczniewie.

Rodzice żony Adama, Marii (Marianny), to: Antoni Sobiś (ur. w 1816 r.) i Teresa Szułkiewicz (ur. w r. 1833); dziadkowie: Maciej Sobiś (ur. 1784) i Jadwiga Wesołowska (1793-1843) oraz Jan  Szułkiewicz (1795-1857) i Jadwiga Maczudzińska (Macudzińska, 1803-1878); a jej  pradziadkami byli: Walenty Sobiś,  i Marianna Staczywa, Andrzej Wesołowski i Marianna Wlazło oraz Michał Szułkiewicz i Małgorzata.

Maria zajmowała się wychowaniem dzieci, a w późniejszych latach życia prowadziła z córką Konstancją szkołę szycia przysposabiającą dziewczęta wiejskie do zawodu. Zmarła, gdy zbliżał się front radziecki.

Oboje pochowani wraz z córką Konstancją w Skęczniewie.

                                                                                                                                     [Maciej Chojnacki, kwiecień 2005]