powrót do   Wojciech Wiszniewski    strona główna

HISTORIA PEWNEJ MIŁOŚCI - scenariusz i reżyseria Wojciech Wiszniewski
                    

Rok produkcji: 1981
Czas/ Nośnik: 35 mm, 52 min
Scenariusz: Leszek Płażewski, Wojciech Wiszniewski
Reżyseria: WOJCIECH WISZNIEWSKI
Zdjęcia: Edward Kłosiński
Muzyka: Janusz Hajdun
Występują: Małgorzata PRITULAK, Andrzej MELLIN, Wanda ŁUCZYCKA, Elżbieta GORCZYCKA, Alicja SOBIERAJ, Henryk HUNKO
Produkcja: TELEWIZJA POLSKA
Producent wykonawczy: ZESPÓŁ FILMOWY "PERSPEKTYWA"

"Historia pewnej miłości", zrealizowana w 1974 r., doczekała się swej telewizyjnej premiery dopiero 9 lat później. Historia młodego robotnika, który staje przed szansą otrzymania z zakładu pracy własnego mieszkania pod warunkiem, że się szybko ożeni, i wynikłe z tego powodu, nie zawsze zabawne perturbacje, nie pasowały do początków rozkwitu propagandy sukcesu. Zdjęcia robotniczej Łodzi, gdzie toczy się akcja - szarej, ponurej i obskurnej - też za bardzo odbiegały od obrazu kraju, który "rósł w siłę" i "ludziom żyło się dostatnio". I nawet dziś komedia Wiszniewskiego bardziej niż do śmiechu nastraja do gorzko-ironicznej refleksji.
Bohater filmu, Edek Wieczorek (w tej roli rewelacyjny Andrzej Mellin), to chłopak czysty jak kryształ i naiwny jak dziecko. Pracuje w fabryce, mieszka z matką, marzy o szczęśliwym ożenku i własnym kącie. Pewnego dnia dowiaduje się, że rada zakładowa przydzieliła mu mieszkanie. Ale lokal jest "rozwojowy", więc Edek, chcąc otrzymać klucze, musi jak najszybciej założyć rodzinę. Chłopak nie jest wyrachowany, pragnie ożenić się z miłości. Mimo to jego wybór pada na dziewczynę, którą ledwie zna z widzenia. Halina jest urzędniczką, skromną maszynistką z przeciętnej rodziny, ale ma ogromne ambicje. Kiedy Edek przychodzi się oświadczyć, przyszła teściowa, znając charakter dziewczyny, delikatnie sugeruje Edkowi, by wybrał raczej starszą z córek, Wacię. Wprawdzie nie jest zbyt urodziwa, lecz za to gospodarna i stateczna. Ale Edek idzie za głosem serca. Po ślubie mieszkanie państwa Wieczorków zapełnia się meblami, makatkami, bibelotami. Wieczne pretensje Haliny, która nie odwzajemnia miłości męża-robotnika, świadczą jednak o jej znacznie wyższych aspiracjach. W końcu sfrustrowana żona opuszcza dom. Pogrążonym w rozpaczy szwagrem postanawia zaopiekować się Wacia. Wtedy właśnie delegacja rady zakładowej przychodzi do młodej pary w odwiedziny z prezentami i życzeniami szczęścia w nowym lokum.     

Pierwowzór filmu: HISTORIA PEWNEJ MIŁOŚCI - Leszek Płażewski
Powieść opublikowana w "Tygodniku Kulturalnym" 1973 nr 22-32, "Odgłosach" 1978 nr 41-46 oraz w wydaniu książkowym w 1988 (Warszawa: LSW). Uwaga: w czołówce filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze literackim scenariusza filmu. Informacja zaczerpnięta z biogramu Leszka Płażewskiego opublikowanego w książce "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny. T. 6 N-P". Warszawa: WSiP. 1999

           (dane na podstawie serwisu internetowego: filmpolski.pl )

Informacja o nowym filmie Wojtka w tygodniku telewizyjno-fimowym EKRAN nr 11 (884) z 17 marca 1974 r. str. 7

 

 

[dokument w posiadaniu G.G., styczeń 2017]

 

recenzja filmu w "Antenie" (?) z 1983 roku:                  (W.Wiszniewski)

a tu można obejżeć film

http://superfilm.pl/film-Historia-pewnej-milosci