strona główna    indeks           Roman CHOJNACKI                    drzewo-grafik

(01.08.1875 - Władysławów / ...1938 - Warszawa/Powązki)

rodzice Adam Chojnacki i Maria Sobiś

żona Dagmara Maria Peda

(...1881 - Leszno / ...1963 - Warszawa/Powązki)

ślub ok....1905 r.

1 dziecko:

EUGENIUSZ

            Kilka lat temu do rodziny zgłosiła się literatka i pisarka Hanna Muszyńska-Hoffmanowa, autorka opowieści biograficznych. Znała przed wojną Chojnackich, koligacje ich i Pedów oraz Kwiecińskich, chciała o tym opowiedzieć. Miało dojść do zaplanowanego spotkania, niestety autorka zmarła, nie zdążywszy nic przekazać.

            Do wiadomości o Romanie i Dagmarze można trafić w inny sposób. Brakuje jedynie pewnego klimatu, jaki stworzyłby się zapewne w trakcie opowieści pani Hanny. A jeśli chodzi o koligacje, to okazuje się, że Jan Peda z Gostynia, hobbysta przywracający współcześnie świetność i oryginalny kształt starym, przedwojennym samochodom, jest krewnym Dagmary.  

            Talent muzyczny Roman Chojnacki odziedziczył po ojcu, on był jego pierwszym nauczycielem, a potem pokierował wykształceniem muzycznym syna. Studia odbył Roman w Warszawskim Instytucie Muzycznym, a później zdobywał stopnie naukowe.

            Działalność zawodowa Romana obejmowała trzy aspekty. Pierwszy łączył się z publicystyką. Roman ideowo i epoką związany był z Młodą Polską. Do końca życia miał kontakty z Grzegorzem Fitelbergiem, bardzo przeżywał  śmierć swego przyjaciela i rówieśnika w Tatrach, Mieczysława Karłowicza w 1909 r. i poświęcił kompozytorowi wspomnienie. Artykuły zamieszczał Roman Chojnacki w założonym i wydawanym przez siebie periodyku „Młoda Polska w Muzyce” (późniejszy „Przegląd Muzyczny”).

            Drugi element działalności to praca w filharmonii. Można powiedzieć, że Roman dorastał wraz z Filharmonią Warszawską, która powstała w r. 1901, podczas gdy on zaczynał działać zawodowo. Roman Chojnacki był kierownikiem artystycznym, a w okresie Dwudziestolecia (z kilkuletnią przerwą) dyrektorem artystycznym Filharmonii Warszawskiej, prawą ręką Emila Młynarskiego.

            Wreszcie Roman Chojnacki to pedagog – profesor teorii muzyki w konserwatorium warszawskim i szkołach średniego szczebla.

            Dagmara i Roman mieszkali na obecnym terenie Politechniki Warszawskiej, w ich mieszkaniu odbywały się często przyjęcia o charakterze intelektualno-artystycznym.

            W 1938 r. Roman zmarł w wyniku powikłań związanych z zapaleniem płuc. Pogrzeb był bardzo uroczysty - dostojny i liczny orszak przeszedł ulicami Warszawy, grali muzycy filharmonii.  

  [Maciej Chojnacki, kwiecień 2005]

 Artykuł jego autorstwa pt. "Ku czci Chopina" został zamieszczony w PRZEGLĄDZIE MUZYCZNYM w roku 1910 na str. 11  [G.G. listopad 2006]